Усі вісім секторів Великого адронного коллайдера (ВАК) охолоджено до робочої температури 1,9 градуса за шкалою Кельвіна (мінус 271 градус за Цельсієм). Таким чином на Землі з'явилося одне з найхолодніших місць у Всесвіті.
Робоча температура ВАК, розташованого в тунелі завдовжки 27 кілометрів на кордоні Франції та Швейцарії, лише трохи перевищує мінімально можливу температуру, так званий "абсолютний нуль" (-273,15 градусів за Цельсієм).
Для порівняння, температура у віддалених районах космосу становить біля -270 градусів.
Місяць тому вчені зафіксували найнижчу температуру в Сонячній системі на південному полюсі Місяця (-240 градусів за Цельсієм, або всього на 33 градуси вища за абсолютний нуль). До того найхолоднішим місцем нашої Галактики вважався Плутон.
Вчені збираються розігнати в коллайдері два потоки протонів і важких ядер-адронів до швидкостей, близьких до швидкості світла. Фізики хочуть вивчити, що відбувається при зіткненні цих потоків.
Як очікується, ця інформація допоможе пролити світло на поняття маси та інші фундаментальні проблеми фізики.
Магніти, які забезпечують прискорення частинок, повинні мати надпровідність - тобто опір повинен наближатися до нуля, що забезпечує мінімальну втрату енергії.
Для досягнення надпровідності необхідні дуже низькі температури. З цією метою ВАК використовує рідкий гелій.
Охолоджування - один із основних етапів перед перезапуском коллайдера, який відбудеться у другій половині листопада.
Представники лабораторії заявили, що випробування на невисоких швидкостях можуть розпочатися вже у другій половині жовтня. При цьому буде задіяна не вся довжина коллайдера, а лише деякі з його секторів.
|